Кромид и се е можно – Еве за што се може да го користите!

192

1, Против изгореници

– Сигурно барем еднаш во животот сте се изгореле на рингла или на некој врел предмет. Следен пат кога тоа ќе ву се случи исечете парче кромид и ставете го на изгореницата. Неговото природно антисептичко и седативно дејство, ќе спречи исчезнување на инфекција и нема да има никаков белег.

2. Спречува убод од инсекти

– Интензивниот мирис на кромидот спречува убод од комарци. А во случаевите ако имате убод ставете кромид на кожата и со тоа ќе го спречите чешањето.

3. Болки во увото

– Уште нашите прабаби знаеле: Кромидот ја спречува болката во увото. Освен што го извлекува восокот од ушите, ве ослободува од болката и непријатноста

4. Грозница

– Имате грозница? Само ставете кромид во чорапите и високата температура веднаш ќе ја смалите.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.