Колку витамини содржи кората од лубеница?

Повеќето луѓе кората од лубеницата ја фрлаат во ѓубре откако ќе го изедат сочниот дел, не знаејќи дека кората е најздравиот дел од ова овошје.

Додека уживаме во сочниот дел, забораваме на кората која во себе содржи B и C витамин, па наместо во нашиот организам, овие материи завршуваат во канта за отпадоци.

Покрај овие витамини, кората од лубеницата содржи и аминокиселина која е многу здрава.

Следниот пат слободно искористете ја кората, најпрво добро да се измие, а потоа смелете ја во блендер и додајте ја во вашиот омилен пијалок.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.