Колку шољи кафе треба да пиете дневно?

98 проценти од луѓето конзумираат кофеин секој ден. Ова го покажало истражување направено во Северна Америка. Овој природен стимуланс се појавува во разни облици и величини, вклучувајќи кафе, чај, газирани пијалаци, чоколадо и енергетски напитоци.

Експертите тврдат дека умерена доза е околу 200 мг или две шолји силно кафе. Луѓето кои редовно пијат кафе во таа количина може да сметаат на ефекти како зголемена будност, лек против главоболка, а се покажало дека дури може да помогне и за спречување на Алцхајмерова болест. Сепак, доколку конзумирате над 500 мг секој ден, тоа може да доведе до зависност чувство на тегоба и раздразливост.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.