Колку е хранлив сончогледот?

Семките од сончоглед се идеални здрави грицки, што брзо го уништуваат гладот, додека истоврено организмот обезбедува мноштво витамини, минерали и есенцијални масни киселини.

Во 30 грамови сирови излупени семки од сончоглед има 175 калории, седум грамови протеин, шест грамови јаглехидрати и 15 грамови масни киселини.

Семките од сончоглед претставуаат силен извор на витамин Е – 30 грамови задоволуваат 50 отсто од дневната потреба за овој витамин.

Исклучително се богати со витамин Б-комплекс, особено витамин Б1, Б6 и фолна киселина.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.