Која храна треба да ја избегнувате за доручек?

Меѓу честите намирници кои наутро се на нашата маса за појадок се наоѓаат три работи кои нанесуваат повеќе штета отколку корист и кои треба да се исфрлат од листата на јадења за појадок.

Сланина

Содржи голем провцент на заситени масти и холестерол и често е богата со нитрати од кои може да се јави главоболка.

Печива со путер или со сирење

Ова се празни јаглехидрати со многу малку нутритивна вредност како влакна, протеини, житарки, цело зрно и слично.

Енергетски плочки

Што се однесува до шеќерот и калориите, енергетската плочка е исто како за појадок да јадете чоколадо.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.