Која храна најмногу дебелее?

Кои се најштетните јадења за фигурата? Се разбира, фаст фудот, омилените десерти итн. Но има и храна која навидум е безопасна, а која е присутна на секојдневното мени.

1. Крем – 748 калории во 100 гр.

2. Мајонез – 627 калории во 100 грама.

3. Чипсови – 520 калории во 100 грама.

4. Свинско месо – 489 калории во 100 гр.

5. Чоколадо – 544 калории во 100 грама.

6. Полномасни млечни производи: кашкавал – 363 калории во 100 гр. Урда – 417 калории во 100 гр.

7. Месо и колбаси – 319 калории во 100 гр.

8. Леб и печива – 265 калории во 100 гр.

9. Алкохол – во просек по 235 калории во 100 мл.

10. Помфрит – 192 калории во 100 грама.

Кои се нивните алтернативи: авокадо, лимонов сок, сенф, јаболкниците чипсови, риба, чоколадо за готвење, неполномасни млечни производи, пченкарен леб, безалкохолни негазирани пијалоци и варен/печен компир.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.