Која храна може да предизвика замастен црн дроб?

120

Неалкохолниот масен црн дроб е состојба во која маснотиите се акумулираат во црниот дроб и се смета за најчеста хронична болест на црниот дроб кај возрасната популација. Може да биде безопасна, но може и да ескалира и да стане сериозен ризик по здравјето.

Храната и пијалоците што ги консумирате може да играат значајна улога во ризикот од вашиот црн дроб или да помогнат во одржувањето на овој витален орган здрав.

Новото истражување открива дека консумирањето црвено месо е поврзано со зголемен ризик од развој на замастен црн дроб.

Студијата објавена во списанието Clinical Nutrition, на истражувачите од Медицинскиот факултет Харвард и Харвардската школа за јавно здравје Чан, ги разгледаа податоците за околу 78.000 жени во период од две децении.

Тие откриле дека оние кои јаделе една порција или помалку црвено месо неделно имале значително помал ризик од замастен црн дроб од оние кои јаделе повеќе, а оние кои јаделе црвено месо секој ден или повеќе пати на ден имале најголем ризик.

Истражувачите ги забележале овие ефекти и’ за преработеното и’ за непреработеното месо.

Преработената храна доаѓа со голем број здравствени опасности, вклучително и слабеење на вашиот имунолошки систем и зголемување на шансите за развој на голем број хронични болести.

„Потребни се дополнителни студии за да се процени улогата што црвеното месо и црвеното преработено месо ја играат во оваа хронична болест на црниот дроб“, рекол Кристин Киркпатрик, регистриран диететичар во Клиниката во Кливленд, во интервју за Eat This Not That.

„За почеток, јадете повеќе храна од растително потекло, помалку рафинирани јаглени хидрати, шеќер и преработена храна и уживајте во црвеното месо на ист начин како што би уживале во колачињата – како задоволство што се зема повремено.

Вреди да направите замена каде и да можете. На крајот на краиштата, со оваа хронична болест, тие се изложени на зголемен ризик од кардиоваскуларни болести, но и дијабетес тип 2, меѓу другите здравствени проблеми, според Националниот институт за дијабетес, дигестивни заболувања и бубрежни заболувања.

Замастениот црн дроб има неколку симптоми, доколку ги има, па ако сте загрижени, веројатно ќе треба да го посетите вашиот лекар за дополнително испитување. Но, неколку знаци на кои треба да обрнете внимание се замор и болка во горниот десен дел на стомакот, во пределот на црниот дроб.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.