Која храна го намалува притисокот?

Еден моќен минерал може да го смали ризикот од висок притисок и мозочен удар.
Кој конзумира намирници богати со калциум може да го намали притисокот како и болести на срцето. Истражувањата покажале дека поголемото количество од тој минерал може да го намали ризикот од мозочен удар дури за 21%.
Минреалот делува така што ги штити крвните садови од оксидативни оштетувања и ги чува од задебелување. Возрасна личност на дневно ниво треба да внесува 4700 мг калциум.
Намирници кои се богати со калциум се слаткиот компир со 694мг и 131 калории, сосот од домат, листовите од цвекло кои се извор на фолна киселина, гравот, немасните јогурти/млеко, школки, суви сливи, сок од морков, плава риба, соја, банана…
Исто и сок од портокал, ¾ чаша од цеден сок од портокал содржи 355 мг калциум, фолна киселина и витамини од групата Б.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.