Која храна е богата со железо?

Спанаќ

Спанаќот е богат со железо и антиоксиданти, како и многу други хранливи материи. Можете да го јадете во сендвич, можете да направите  и смути или супи. Редовна конзумација на спанаќ ќе ви го зголеми нивото на хемоглобин во крвта.

Суво грозје

Сувото грозје е еден од најдобрите извори на желесо. Едно гројзе содржи околу 1,6 милиграми железо, кое му помага на организмот да произведува крв. Можете да го јадете со овесни снегулки, јогурт или салата.

Морски школки

Морските школки се богати со протеини, омега-3 масни киселини и железо. Само 85 грама школки содржат 8 милиграми железо, што е доволно за секојдневните потреби на организмот. Ако јадете школки за вечера, нема да имате проблеми со хемоглобинот.

Леќа

Леќата се смета за најздрава храна, богата со железо. Една чинија леќа содржи 3 милиграми железо. Може да се додава во супа и магдонос.

Соја

Според многу луѓе, сојата е богата со протеини, незаситени масти, влакна и железо. Таа помага во намалување на ризикот од срцеви заболувања, рак и остеопороза.

Суви домати

Сувите домати се одличен извор на антиоксиданти, витамин Ц и ликопен. Едно парче домат содржи речиси 30 проценти од потребното железо што дневно треба да се конзумира

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.