Кој ќе биде нов министер за здравство?

Беким Татеши, директор на Клиниката за очни болести, неврологот Фатмир Меџити и Зијадин Села според неофицијални информации на Сител се трите имиња кои се спомнуваат за наследници на Арбен Таравари на министерската функција ако Алијансата на Албанците остане во Владата. Иако за време на кампањата за локалните избори за нов министер за здравство се шпекулирираше дека ќе се одлучува помеѓу Татеши и Меџити во игра влегува и Села откако не стана градоначалник на Струга. Не се исклучува и можноста СДСМ да го земе ресорот.

Сеуште актуелниот прв човек во здравството во иднина ќе раководи со општина Гостивар и најави дека ќе ги почитува роковите за да си поднесе оставка од министерската позиција.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.