Кои зачини од кујната ја продолжуваат младоста и го чуваат здравјето?

Специјалисти по алтернативна медицина, препорачуваат 10 растенија, односно зачини кои треба да се вклучат во исхрана, бидејќи имаат лековити својства. Во прилог на здравствени придобивки, од голема помош се и за одржувањето на младешки изглед.

Куркумата нашироко се користи во Индија. Луѓето погодени од рак и Алцхајмеровата болест го ставаат на врвот на топ листите здрави зачини. Лабораториски студии покажаа дека е ефикасен против ракот на дебелото црево. Со својата убава боја и егзотичен вкус ја збогатува храната направена од грав, компири и зеленчук, риба, јагнешко и пилешко.

Циметот, исто како каранфилот е одличен за третман на артритис и болка во мускулите, а е добар и за елиминирање на бактерии.

Освен циметот и каранфилот делотворно делуваат и мајчина душица, жалфијата, босилекот, ориганото, ѓумбир, мајоранот.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.