Кои чаеви не смеете да ги пиете кога сте настинати!

-Чај од нане
Чајот од нане ја суши слузокожата, ако често се конзумира. Ова значи дека ако сте настинати, чајот од нане не се препорачува. Меѓутоа, ако тоа е единствениот чај во вашата кујна, не двоумете се да се напиете една шолја.

-Чај од ѓумбир
Чајот од ѓумбир има ефект на разредување на вашата крв, и треба да бидете внимателни со неговата консумација, односно консумирајте го во помали количини.

Најдобар чај во третманот на воспалителни процеси, како што е воспалено грло е чајот од жалфија.

За продуктивна кашлица односно искашлување се користат чаеви од темјан, анасон, бршлен, мајчина душица, еукалиптус, бозел, бор и лопен.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.