Кои болести можат да се превенираат ако пиете пиво секој ден?

344

Пивото е богато со протеини и витамин Б. Хмељот е еден од главните состојки кои се користат за подготовка на пивото и кој на пивото му дава горчина, а содржи флавоноиди и исто така е добар извор на минерали, кои играат важна улога во многу метаболистички процеси.

Постојат голем број здравствени проблеми кои можете да ги решите ако пивото е дел од вашата исхрана и ако се конзумира умерено.

1. Влакната кои ги има пивото во својот состав го намалуваат нивото на холестерол и го штитат организмот од настанување на кардиоваскуларни болести.

2. Содржи лактофлавин и никотинска киселина, компоненти кои предизвикуваат сон и ја третираат несоницата.

3. Резултатите покажуваат дека умерено конзумирање пиво го намалува ризикот од мозочен удар за неверојатни 40 до 60 проценти.

4. Пивото е одличен напиток за спречување на запушување во крвните садови.

5. Од пивотот кожата изгледа нежно и поубаво.

5. Докажано е дека две чаши пиво дневно значително го намалуваат стрeсот.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.