Кога да си легнете за да имате добар сон?

168

Трикот за совршен сон и добар одмор во текот на ноќта се крие во тоа да си легнете помеѓу 22 и 23 часот.

Истражувањето врзано за рутините во спиењето во кое учествувале 2.000 возрасни личности, открило дека најмирно спијат оние кои ќе легнат во овој период, а се будат наутро од 7 до 8 часот.

Осум до девет часа сон и оваа рутина за легнување е нужна за наутро да се разбудите одморени.

Пред да си легнете треба да бидете смирени и да се напиете шолја чај, а најмалку еден час пред легнување не треба да вежбате или да јадете.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.