Кое овошје е најдобар диуретик?

Ананасот содржи ензим кој ги разложува протеините и го поттикнува варењето, така што претставува одличен диуретик.

Затоа и се препорачува во текот на држењето диети. Ова јужно овошје содржи значителни количества витамин Ц, минерали и влакна кои ја забрзуваат работата на цревата и го поттикнуваат варењето.
100 грама ананас има:

– 85 г вода
– 25 мг витамин Ц
– 1 г растителни влакна
– 175 мг калиум
– 16 мг калциум

Енергетската вредност на ананасот изнесува 55 калории.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.