Каков чај да пиете според крвната група?

Крвна група О

Луѓето кои имаат крвна група О треба да избегнуваат  млеко, мешункасти растенија и глутен. Иако добро се справуваат со стресот , ги мачи киселина во желудникот. Чаеви , кои се препорачуваат за луѓе со крвна група О се од ѓумбир, ginsega , зелен чај  Sencha  и чај Matē  кој е идеална замена за кафе. Идеален избор на чаеви за нив е мешавина на Sencha , женшен и ѓумбир , и наместо кафе или чај Мате или  јапонскиот  зелен чај Sencha .

Крвна група А

Ова се емотивни лица многу склони кон стрес, кои постојано имаат  висок кортизол – хормонот за стрес. Иако  кафето не им смета,  потребата за претежно растителна храна, медитација и јога можат да ја надополнат и со пиење чај . Чаеви за луѓето со крвна група А се зелениот чај , чај од јасминов цвет и  мешавина од  невен и мајчина душица.

Крвна група Б

Луѓето со  крвна група Б обично имаат бавен метаболизам, имаат тенденција на автоимуни заболувања, зголемена телесна тежина, летаргија, хроничен замор и немирен сон . Имаат слаба одбрана од  бактерии, првенствено Escherichia coli. Треба да пијат млад зелен чај , органски и чај од Маточина .

Крвна група АБ

Членовите на оваа крвна група се интуитивни, не се склони кон стрес, но имаат намалено либидо . Треба да се фокусираат на специфични видови на зелен чај , нане, божур , сандалово дрво, и пијалаци од ориз. Идеален избор на чаеви за нив е природен жолт чај , мешавина од зелен чај и нане  и пржен ориз . За мажите со крвна група АБ посебно се препорачува комбинација на коприва, мента , камилица и невен .

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.