Како за 5 дена да ослабите 2 килограми?

Салатите се одличен начин на исхрана заради тоа што се подготвуваат брзо, практични се и лесни за варење. Едноставноста и хранливоста се нивни клучни елементи.

Овие 5 предлог салати треба да ги консумирате во текот на 5 дена по ваша желба и ќе забележите како со леснотија ќе намалите барем 2 килограми.

1. Салата од кељ и киноа

Состојки: 170g киноа, 1/3 главица свеж кељ, маслиново масло, сушени домати, лимонов сок.

2. Салата од киноа и сладок компир

Состојки: 85g киноа, 1 сварен сладок компир, 3 шолји спанаќ, маслиново масло, лимонов сок.

3. Салата од рукола

Состојки: 2 шолји свежа рукола, 2 лажици пармезан, маслиново масло, лимонов сок и мелен црн бибер.

4. Летна грчка салата

Состојки: 1 краставица, 1 шолја чери домати, малку виолетов кромид, малку фета сирење и балсамико.

5. Салата со круши и калинка

Состојки: 2 круши, 1 свежо исчистена калинка, малку виолетов кромид, коријандер и лимонов сок.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.