Како навреме да го препознаете недостатокот на цинк?

Цинкот е многу важен за вашето здравје

Голем број на луѓе страдаат од недостаток на цинк, а не се ни свесни за тоа. Тоа може да предизвика неколку несакани симптоми, проверете дали ги имате…

-губиток на коса

-нагло слабеење

-бавно заздравување на раните

-хронични инфекции

-депресија

-акни

-оштетена и сува коса

-кршливи нокти

-високо ниво на холестерол

-ослабен вид

-низок број на сперматозоиди

Доколку сте забележале еден или повеќе од овие симптоми, зголемете го внесот на следниве намирници:

-остриги

-говедско

-јајца

-пилешко

-риба

-мешунки

-семки (тиква, сусам, сончоглед)

-јаткасти плодови (бадеми, ореви, индиски ореви,)

Телото понекогаш отежнато го апсорбира цинкот, без оглед дали го внесувате преку храна или суплементи. Токму поради тоа експертите советуваат да го зголемите и внесот на витамините А и Д кои ја поттикнуваат апсорцијата на цинк. Откако ќе му обезбедите на телото доволни количини на цинк, ќе ги забележите следниве промени.

-поздрава коса, кожа и подобар вид

-подобра работа на имунолошкиот систем

-побрзо заздравување на раните

-подобра работа на дигестивниот систем

– намалување на хроничните воспаленија

– намалување на симптомите на хроничните болести.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.