Како на природен начин да се справите со надуеноста и проблемите со варењето?

Надуеноста предизвикува многу непријатни грчеви во желудникот. Со недоволно соџвакана храна, подуеност се случува кога консумираме намирници што содржат јаглехидрати и лактоза.

Постојат некои зачини и билки кои ги смируваат цревата и го олеснуваат варењето, затоа ви препорачуваме како да ги користите против надуеност.

За борба против овие непријатни појави е неопходно да се користат растенија, кои за поттикнување на создавањето на ензими потребни за целосно и ефикасно варење на храната од бактерии произведуваат гас, оставајќи ги со помалку „гориво“.

Овие растенија се нарекуваат карминативи и се богати со етерични масла, со смирувачки ефект врз варењето на храната.

Тука спаѓаат зачините како што се: анасон, ѓумбир, нане и мајчина душица.
Рецепт за пијалокот за олеснување во варењето на храната:

1 чаша ладен чај од камилица
1 чаша јагоди
1 чаша ананас
1 јогурт со пробиотички бактерии
1 лажичка мед
1 чаша коцки со мраз

Во блендер сомелете ги состојките додека не добиете хомогена смеса.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.