Како е најздраво да се јаде лукот?

Да го јадете белиот лук сиров е далеку покорисно отколку кога се јаде готвен, бидејќи неговата активна состојка, алицин, останува во својот природен облик. За оптимални здравствени бенефиции, изедете бел лук 15 минути пред оброк. Тоа ќе ги активира хемиските реакции кои го прават алицинот лесно да се апсорбира од страна на вашиот организам

Поради тоа што белот лук е познат по неговиот јак вкус, одличен начин да се уништи овој вкус е да се измеша со мед. Исецкајте 2-3 чешниња бел лук и измешајте го со лажичка мед. Земајте го секој ден, а само по седум дена ќе се чуствувате многу подобро и посилно.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.