Како да спречите дијареа со природни состојки?

Дијареа или пролив е чест здравствен проблем особено во лето. Бидејќи најчеста причина е вирус антибиотици не се препорачуваат. Многу луѓе со овој проблем гладуваат за да го смират варењето но експертите не се согласуваат со тоа. Неопходна е храна за организмот да не ослабне а се препорачува двопек, банани, ориз, солени стапчиња или слично. Во секој случај, мора да се избегнува премногу мрсна топла и слатка храна. Алкохолни пијалоци никако а како лекови можат да се користат медицински јаглен и пробиотици.

Постои и природен лек кој брзо го смирува желудникот и дигестивните мачнини. За овој стар рецепт потребни се само 3 лажици мелено кафе и две лажици сок од исцеден лимон. Состојките се мешаат додека не се добие густа смеса и истата се јаде. Вкусот е горчлив и кисел но може да издржи. Искуствата на оние кои се обиделе во најголема мера се позитивни. Вреди да се проба.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.