Како да откриете кој витамин ви недостасува?

285

Според некои симптоми, можете да препознаете кој витамин или минерал ви недостасува и да побарате стручна помош.

Симптоми дека ви недостасува некој витамин:

Умор

Недостаток: железо

Други симптоми: лоша концентрација, лош апетит, темни подочници

Што треба да јадете: црвено месо, јајца, зелен лиснат зеленчук, витамин Ц.

Чувствителна кожа

Недостаток: цинк

Други симптоми: споро зараснување на рани, бели точки на ноктите

Што да јадете: јаткасти плодови, семки, сардина и црвено месо

Проблеми со дигестивниот систем

Недостаток: витамин Б3

Други симптоми: слабост во мускулите, губење на апетит и различни проблеми со кожата

Се препорачува да јадете месо, риба и јаткасти плодови

Грчеви во рацете и нозете

Недостаток: витамин Б6

Симптоми: воспаление на кожата, ПМС, несоница

Јадете ориз, банана, пченка.

Опаѓање на косата

Недостаток: витамин Б9

Други симптоми: бледило, умор, лупење на кожата

Добри извори: џигери, печурки, јајца, риба, целер

Анксиозност

Недостаток: магнезиум

Што да јадете: спанаќ, бадеми и леб од целосни житарки

Недостаток на енергија

Недостаток: магнезиум

Други симптоми: мачнина, слабост и вртоглавица

Што да јадете: риба, минерална вода, зелен лиснат зеленчук, ореви.

Рани во устата

Недостаток: витамин А.

Други симптоми: чести настинки, сува кожа, кожа без сјај

Јадете јајца, сирење, јогурт и џигери.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.