Како да ја спасите облеката ако се собрала после перење?

1.Во еден пластичен сад ставете топла вода и во неа додајте една шолја шампон за бебе.

2.Маицата или кој било друг дел од облеката ставете да отстои во таа вода, а повремено нежно тријте ја за влакната од ткаенината да се опуштат.

3.По половина час – час извадете ја маицата од водата, но без да ја исцедите, туку само благо стиснете ја да излезе вишокот вода.

4.На рамна површина раширете еден пешкир и на него ставете ја маицата, па потоа свиткајте го пешкирот за да го впие вишокот влага.

5.Оставете така да отстои 20-тина минути, а потоа одвиткајте го пешкирот.

6.Раширете нов, сув пешкир и на него нежно ставете истегнете ја маицата до каде што можете.

7.Оставете ја маицата да се исуши на пешкирот, а ако не сте задоволни со резултатот, повторете ја постапката.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.