Како да ја победите мачнината при патување?

Едноставни и ефикасни мерки

За мачнината при патување најчесто е виновно пореметувањето на системот за рамнотежа при самото патување.

Во автомобил најповолно место е предното совозачко седиште, затоа што ќе можете да гледате напред во далечината и да бидете подготвени за движењата кои ве очекуваат.

Покрај слабоста се јавува и вртоглавица, мачнина, главоболка, недостаток на воздух, потење, пад на крвниот притисок…

Симптоми
Мачнината при патување може да вклучува повеќе симптоми, меѓу кои најчести се:
– вртоглавица;
– замор;
– главоболка;
– блед изглед на лицето;
– зголемено лачење на плунка;
– ладна пот;
– повраќање

Некои едноставни мерки, сепак, можат да ги ублажат овие непријатни симптоми:

– пред да тргнете на пат, проветрите и раздладете го автомобилот;
– пред патувањето избегнувајте мрсна и зачинета храна;
– додека се возите, отворете го малку прозорецот со цел постојано да имате свеж воздух;
– седете на предното седиште доколку не возите;
– гледајте пред себе или далеку во пределот, не се завртувајте назад, не читајте, не гледајте во белите линии на патот, а особено немојте да пушите во колата;
– немојте да користите силни парфеми бидејќи ќе ви предизвикаат мачнина;
– правете почести паузи;
– ставете чечкала за заби меѓу забите и дишете преку устата;
– таблетите против повраќање имаат успивачки ефект, па наместо нив можете да го пробате природниот напиток од ѓумбир во вид на чај, или да џвакате свежи листови од нане.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.