Како да ги намалите симптомите при ПМС?

Оваа намирница го може тоа

Шафранот помага при депресија, а од тука се препорачува и при губењето на тежината.


Тој помага при олеснување на симптомите од ПМС (Пред менструален синдром).
Ги инхибира хистамин H1 рецепторите, што значи дека помага при алергии,
Има заштитна улога на срцето. Ги заштитува очите од ефектот на директна силна светлина и стрес на рожницата.

 

На јадењата им дава посебност како ниту еден друг зачин. Му требаат неколку часа за да го развие својот вкус, најпрво се става во вода да отстои неколку часа а потоа се додава во јадења. Вкусот и аромата кои ги дава шафранот едноставно неможе да се имитираат. Тој ослободува неверојатни мириси.
Одлично оди со риба и морски специјалитети. Англичаните го комбинираат со суво овошје во колачи.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.