Како да дознаете дали имате мигрена?

За да дознаете дали имате мигрена одговорете на следните 3 прашања:

Дали главоболката во последните три месеци ви ги има ограничено активностите?

Дали за време на истата чувствувате мачнина и чувство на гадење?

Ви пречи ли светлината кога имате главоболка?

Доколку на сите три прашања дадовте потврден одговор, тоа е знак дека патите од мигрена. Затоа е мошне важно да пратите кога се појавува и што ја предизвикува.

Во меѓувреме обидете се да ја смирите болката на природен начин: Направете чај од лаванда или хмељ и додадете го во водата за капење. Одмарајте во оваа вода околу 20-тина минути. Помешајте 5 лажици од жалфија со бел слез, во тоа додадете маслиново масло и замотајте ги состојките во ленена крпа. Затоплете ја крпата и потоа ставете ја облогата на челото.
Тилот и слепоочниците масирајте ги со масло од камилица, нане или смрека.

По масажата лежете и одморете околу половина час.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.