Како брзо да го отстраните салото од стомакот?

ПРазниците поминаа, време е да се вратиме во форма

Ако не можете да ги закопчате пантолоните кои сте ги купиле пред две години, време е да почнете да внимавате на салото на стомакот!

Стресот и генетските предиспозиции имаат голема улога, но и стилот на живеење има голема улога во таложењето на масните наслаги во пределот на стомакот. За да се ослободите од овој проблем ве советуваме:

 

1. Секојдневно да се движите, џогирајте, возете велосипед или пливајте. Изберете што вам најмногу ви одговара.

 

2. Водете сметка за калориите кои ги внесувате на дневна основа, бидејќи голем број од нас внесуваат повеќе калории отколку што му се потребни на телото.

 

3. Намалете го внесот на шеќер и јаглени хидрати, бидејќи оваа храна нема никаква нутритивна вредност, и поради тоа калориите кои ги внесувате преку оваа храна ги анрекуваме празни калории.

 

4. Покрај редовниот тренинг, најдете време за дополнителна рекреација.

 

5. Јадете повеќе протеини, бидејќи на тој начин ќе изградите здрава мускулна маса која ќе троши калории и додека одмарате.

 

6. Многу е важно да не јадете веднаш по напорниот тренинг. Најдобро е да јадете еден час по завршувањето на физичката активност.

 

7. Не претерувајте со алкохолот, бидејќи преку алкохолот ќе внесете многу шеќер и скроб.

 

Придржувајте се до овие препораки и совети и ќе се изненадите за колку брзо време ќе ја добиете витката линија која ја посакувате.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.