Кафето е многу здраво само ако се пие умерено!

175

Кафето е многу здраво, но само кога се зема во умерени количини. Овој пијалок без кој многу луѓе не можат да го почнат денот, покрај примамливиот вкус и арома, исто така е одличен за срцето, крвните садови и метаболизмот, а во одреден степен штити и од рак. Кафето е богато со минерали, но се разбира нивниот износ зависи од типот на кафето и неговата преработка. Просечното кафе содржи 80 мг калиум, 3 мг калциум, 7 мг фосфор и 1 мг натриум. Во многу мали количини, постојат железо, бакар и цинк. Кофеинот, која е еден од главните состојки на кафето, ја подобрува интелектуалната способност ги елиминира симптомите на замор и сте будни по само еден филџан кафе. Исто така, помага да се подобри координацијата, особено при возење на автомобил. Покрај тоа, го подобрува варењето на храната и спречува запек влијаејќи на поголемо излачување на ензими.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.