Јадете по пет ореви дневно и ќе се изненадите

Оревите не само што се полни со корисни хранливи состојки, вклучуваат и полинезаситени масти, феноли, витамин Е, и многу антиоксиданси, со што имаат големо влијание на целокупното здравје.

Конзумирањето на само 5 ореви дневно во својата секојдневна исхарана донесува изненадувачки здравствени предности.

-Ја намалува големината на струкот за повеќе од 1,27 сантиметри.

-Го намалуваат изгледот за развој на болести на срцето.

– Го поддржуваат здравјето на мозокот

– Го намалуваат холестеролот

– Го зголемуваат бројот на сперматозоиди кај мажите

– Го намалуваат ризикот од дијабетис

– Превенција на рак

– Ги зацврстува коските, кожата и ноктите.

Влијанието на оревите е огромно што многу луѓе имаат здравствени предности и тоа само неколку часа по конзумацијата. Тие со своите хранлици состојки и витамини го полнат телото со гориво до следниот оброк.

Орасите се познати за стабилизација на стресот

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.