Јадете го следново и ослободете се од грдите наслаги

Време е целулитот да исчезне

Целулитот е еден од најголемите непријатели на женското тело. Но, ако внимавате на исхраната, вежбате и редовно консумирате од овие намирници ќе заборавите дека некогаш сте го имале.

Не се изгладнувајте, туку консумирајте го следново:

Лосос

Слободно уживајте во вкусот на здравиот лосос и не дозволувајте да ве плашат приказните за тоа дека тој е преполн со маснотии. Точно е дека лососот има масти, но тие се здрави и ќе ви помогнат да ослабете и да го отстраните целулитот.

Чили пиперки

Ако сакате лута храна, тогаш во вашето дневно мени додајте ги и црвените, чили пиперки. Овие пиперки го забрзуваат метаболизмот и се полни со витаминот Б6. Токму овој витамин е важен кога станува збор за отстранување на целулитот, бидејќи помага во зајакнување и обновување на сврзаното ткиво.

Боровинки

Боровинките се вкусни и здрави, но и го подобруваат квалитетот на кожата. Тие содржат и силни антиоксиданси кои помагаат во согорување на мастите поврзани со поткожното ткиво.

Јаболков оцет

Сигурно до сега сте слушнале за диетата со јаболков оцет, која е доста делотворна и при слабеење, но и во борбата против целулитот. Благодарение на високата концентрација на магнезиум, калциум и калиум, овој оцет помага во детоксикација и исфрлање на вишокот течности.

Црна чоколада

Ова слатко задоволство е одличен сојузник во борбата против целулитот. Природното какaо е преполно со антиоксиданси, кои ги разградуваат маснотиите и ја подобруваат функцијата на сите ќелии во организмот, дури и оние кои ја градат кожата.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.