Јадел сланина секој ден – Резултатот ќе ве изненади сите!

Во желба да се храни здраво и квалитетно, Ден Квибел одлучил во октомври 2015 година да премине на диeта и да јаде само сланина. Не само што ослабел 10 килограми, туку и значително го намалил обемот на половината.

Диетата со сланина верувале или не, помогнала да му се намали крвниот притисок, а го подобрил нивото на холестерол и состојбата на црниот дроб. Покраj ова, експериментот му донел уште неколку промени – имал многу повеќе енергија и можел да вежба подолго во теретана. Докторката не можела да верува кога ги видела резултатите од тестот.

– Не знам што да кажам, освен да продолжи да го прави тоа што го правел – бил советот на збунетата докторка.

Сепак, оваа диета има и недостатоци, посебно за дијабетичарите. Сланината нема витамин Ц и други антиоксидантси кои го намалуваат воспалението и ризикот од хронични болести, тоа може да доведе до зголемување на крвен притисок и опасност од мозочен удар.

Кај оваа диета исклучително важно е да земате додатоци во исхраната. Ден користел магнезиум и калиум хлорид да ги избегне симптомите кои се јавуваат со јадење само на сланина.

За крај “кралот на сланината” ја открива тајната – морате да заборавите на тавата и да ја спремате само во рерна, која ќе ја загревате 40 минути на 350 степени.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.