Има спас за опасната и досадна бактерија хеликобактери пилори!

Постои зеленчук кој најмоќно влијае во борбата против опасната бактерија хеликобактери пилори, со која за жал сè соочуваат се повеќе луѓе ширум светот.

Ако не се третира навреме и правилно, може да доведе до многу тешки состојби како чир на желудник, пукање на слепо црево, па дури и карцином.

Зеленчукот кој помага да се уништи бактеријата е брокулата.

Брокулата е богата со железо, калциум, магнезиум, сулфур, витамини, а особено витамин Б.

Може да ја користите како додаток, главно јадење, во смути, сокови, каши.

Со вкусен оброк од брокула заштитете се од оваа опасна бактерија, но и придонесете за зачувување на општото здравје на организмот.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.