Грст мушмули лек за херпес

Во исхраната мушмулите се неправедно запоставени, а содржат витамин Ц повеќе и од лимон. Тие се богати со калиум, фосфор, натриум, растителни влакна, витамин Б, го прочистуваат црниот дроб и бубрезите, помагаат со стомачната киселина, запек…
Мушмулите, слатко овошје кое го има на есен, припаѓа на семејството на рози, а потекнуваат од југозападна Азија и југоисточна Европа.
Во Германија ги донеле Римјаните препознавајќи ги нивните лековити својства и користејќи ги за зајакнување на организмот, вртоглавица, болки во грбот.
Денес, многумина ги користат кога им крварат непцата или пак имаат херпес.
Се препорачуваат додека сте на диета, бидејќи во 100 грама мушмули има 30 калории, а нивното влакно дополнително го забрзува метаболизмот.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.