Грицкањето на сончоглед е здрава навика

Сончогледот е богат извор на хранливи материи но ретко го гледаме како храна која може да не засити, и затоа често знаеме да претераме со ова вкусно семе.

Сепак, во нормални количини сончогледовото семе е многу добро за нашето здравје. Еве неколку причини зошто треба да се јаде сончоглед:

Здрави коски

Семките на сончогледот се полни со магнезиум, кој е најдобра гаранција дека вашите коски ќе бидат здрави. Сончогледот ги спречува и грчевите и болките во мускулите, а богат е и со бакар кој обезбедува флексибилност на коските и зглобовите. Со редовно консумирање на овие семки може да се спречи појава на артритис.

Метаболизам

Сончогледот е богат со витамин Б, кој обезбедува обнова на оштетените ќелии и создава нови. Исто така тој го забрзува и метаболизмот, па доколку имате проблем со столицата редовно грицкајте сончоглед.

Кожа

Семките на сончогледот се богати со витамин Е, важен витамин за здравјето и убавината на кожата. Со негова помош може да се спречи стареењето на кожата.

Холестерол

Сончогледот е богат со масти, но токму тие масти успешно го разградуваат холестеролот.

За побрзо варење на храната

Семките се богати со диетални влакна кои го забрзуваат процесот на варење на храната. Доколку почувствувате тегоби од ваков тип, земете еден грст сончоглед и стапете во акција.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.