Гоџи бери – скриеното богатство со корисни супстанции од Хималаите

Суперхрана!

Гоџи бери, императорски плод, кинеска шипинка се само дел од имињата на тоа хималајско растение.
Античка кинеска легенда раскажува за билкар – Ли Чинг-Јун, кој живеел цели 256 години, а во неговото мени присутно било токму растението гоџи бери.

Денес ние го познаваме растението како суперхрана, моќен антиоксидант и извор на витамин C. Покрај тоа, тој е извор уште на витамин А, B, ликопен, стероли, влакна, полисахариди, зеаксантин и многу минерали (селен, железо, цинк, калиум, калциум и итн)

Гоџи бобинките помагаат и за видот – во голема мера за ноќното слепило. Содржината на лутеин и зеаксантин ги штити очите од штетните ефекти на ултравиолетовите зраци и поразите кои нанесуваат – катаракта, дегенерација на макулата. При истражувањето се открива дека при регуларниот прием на 15 г плод во текот на 28 дена, значително се зголемува нивото на зеаксантин.

Ликопенот дава не само црвена боја. Како моќен антиоксидант, го штити кардиоваскуларниот систем од оксидативен стрес.

Фитостеролите (бета-ситостерол) во плодовите го намалуваат нивото на холестерол и го помагаат одржувањето на нормални нивоа на крвниот притисок.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.