Ги навредил жените и му забраниле да проповеда!

На саудискиот свештеник Сад ал Хиџри му е забрането проповедање поради коментарот дека жените имаат четвртина мозок и оти не треба да им се дозволува да возат, соопшти саудиската Влада.

Хиџри изјави дека жените, кои вообичаено имаат половина мозок во однос на мажите, остануваат само со четвртина мозок кога одат да купуваат и поради тоа треба да им се забрани да возат.

Неговиот коментар предизвика лавина коментари на социјалните мрежи, каде активистките за човекови права го нападнаа и побараа негова суспензија, додека повеќето конзервативци го поддржаа.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.