Етерични масла кои ја смируваат анксиозноста и вознемиреноста

45

Олеснете ја вознемиреноста со овие етерични масла. Сите етерични масла имаат повеќе позитивни ефекти врз телото и никогаш не покриваат само еден симптом. Овде ќе го разгледате нивниот терапевтски ефект врз психата.

ЛАВАНДА– етеричното масло од лаванда е едно од најстарите. Веќе го знаеме неговиот антисептички ефект, но позитивниот ефект врз нервниот систем е зошто тоа е исто така едно од најбараните масла денес. Има силен, цветен и смирувачки мирис. Индикации: нервна напнатост, главоболка и мигрена, депресија, аритмија, ненадејни промени во расположението, хистерија, акутен стрес и несоница. Највредната карактеристика на ова масло е неговата способност да се врати физичката и психолошката рамнотежа. Затоа, можеме да го користиме како „прва помош“. Во моменти на раздразливост или немир, доволно е да триете малку масло на слепочниците или да вдишете мирис на масло од лаванда кое ќе го нанесете на дланките.

ТЕМЈАН– Ова масло има карактеристичен, дрвен мирис и донекаде потсетува на лимон. Порано, неговата цена беше еднаква на цената на златото. Индикации: Ги намалува симптомите на хроничен стрес, ги расчистува негативните емоции и ги подобрува.

БОСИЛЕК – Ова масло е жолто во боја, со пријатна арома, слично на темјан, но потопло. Индикации: главоболки и мигрена, стравови, депресија, хистерија, несоница, недостаток на концентрација, апатија, физички и ментален замор.

КАМИЛИЦА– Ова масло има освежувачки мирис и е во сина боја. Неговата популарност се појави со откривањето на состојката на азулин, создадена за време на дестилацијата, која има исклучително антиинфламаторно дејство. Индикации: раздразливост, хистерија, несоница, менопауза и придружни проблеми, депресија и главоболка. Има седативно и антидепресивно дејство и исто така ја ублажува болката во мускулите.

МАЈЧИНА ДУШИЦА-Има сладок и свеж, „зелен“ мирис. Во многу книжевни дела, се пишува за„рајскиот мирис“ на мајчина душица. Името е изведено од грчкиот збор тимон, што значи храбар. Римските војници се капеле во вода со додавање мајчина душица. Ова масло ги стимулира телото и психата и исто така ја подобрува меморијата. Индикации: замор, голем психолошки замор, несоница, стравови, депресија и низок крвен притисок.

ЖАЛФИЈА– е масло од свеж, продорен, интензивен мирис и жолта боја. Тоа е едно од поскапите масла, заради начинот на кој се добива. Индикации: нервна напнатост, менопауза, напнатост и болка во мускулите. Ја зголемува концентрацијата и помага во расчистување на мислите.

Портокал, лимон и грејпфрут се есенцијални масла со многу пријатна арома. Со својата арома тие носат радост, хармонија и креативност. Тие имаат антидепресивни ефекти, ги балансираат хормоните и ја подобруваат циркулацијата.

НАНЕ– има лесен, освежувачки мирис. Го ублажува менталниот замор, го ослободува шокот и напнатоста и делува како антидепресив.

НЕРОЛИ– е еден од најубавите мириси во ароматерапијата. Честопати е фалсификуванo бидејќи е многу скапо. Индикации: Депресија, стравови, хистерија, паника, шок, несоница и напнатост.

МАЈОРАН– е масло од слатка и пријатна арома, жолтеникава боја. Има седативно дејство, аналгетик и дејство кое успива. Тоа ги ублажува чувствата на тага и осаменост. Индикации: вознемиреност, напнатост, психичка слабост, раздразливост и хистерија.

КОПРИВА– е масло наречено магичен лекови против болки. Ја ублажува вознемиреноста, е невропротективен, ги отстранува мускулните грчеви и нервозата.

РОЗА– Со оглед на тоа што се потребни четири тони ливчиња од роза за да се добие еден килограм од ова масло, разбирлива е високата цена, што е сепак оправдано со оглед на повеќекратните придобивки од маслото од роза. Индикации: стрес, нервна напнатост, стравови, депресии, кошмари, фригидност и импотенција.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.