Една недела јадела кучешка храна и еве го резултатот!

Американката Ен Кадет, кој се храни по принципите на „палео диета“, донела заклучок дека премногу пари троши на месо и затоа нашла алтернатива – да се храни со кучешка храна.

– Забележав дека храната што ја јаде моето куче, се вклопува во принципите на „палео исхраната“ – има многу протеини, не содржи житарки и нема глутеин, вели Кадет.

Таа одлучила во текот на една недела да јаде само кучешка храна.

Резултат? За таа недела ослабела еден килограм и го регулирала шеќерот во крвта.

Кога станува збор за вкусот, Кадет вели дека сето тоа варира од производител до прозиводител, но и типот на кучешката храна, додавајќи дека имала многу лоши, но и многу убави оброци.

Кадет вели дека во текот на придружувањето на оваа необична диета имала многу енергија, но и дека не би продолжила да се храни само на овој начин.

Експертите предупредуваат дека и на кучињата и на луѓето им се потребни амино киселини, но дека кучешкиот организам сам произведува витамин „Ц“, поради што него вообичаено го нема во нивната храна.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.