Домашен пробиотик, подобар од кој било лек!

Исчистете ги цревата, исфрлете ги вишокот вода и отровите од организмот

Сите се соочуваат со нарушувања во дигестијата одвреме-навреме. Па затоа, потребно е средство што ќе ја спречи оваа состојба или ќе ви помогне да се вратите во нормала.

Прочитајте го овој рецепт за напивка што го чисти телото, ја подобрува работата на дигестивниот систем и дава чувство на леснотија.

Состојки:
  • 500 милилитри млака вода
  • 1 чајна лажица чиа-семки
  • сок од 1 лимон
  • сок од 1 грејпфрут
  • изрендано парче свеж ѓумбир
Приготвување:

Сипете вода во тенџере, па додајте ѓумбир и оставете ја водата да врие додека се вари ѓумбирот (околу 5 минути). Кога ќе се излади водата, додајте го сокот од лимон и грејпфрут, чиа-семе и оставете го да отстои уште 15-20 минути. Испијте го пијалакот во текот на денот.

Оваа напивка е совршена пред заминување на море или за време на престојот на море. Дејствува како пробиотик и го прочистува организмот.

Чиа-семки

Чиа-семките содржат голема количина растворливи и нерастворливи влакна. Кога ќе се потопат во вода, стануваат 15 пати поефикасни, бидејќи формираат еден вид гел што го заситува телото, дава енергија и го прочистува желудникот. Една порција ја содржи препорачаната доза на влакна дневно, ова семе помага и при регулацијата на нивото на инсулин, односно го подобрува процесот на варење.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.