Детска хирургија: На повреденото дете во сообраќајката кај Велес не му е ампутирана раката

На деветгодишното дете кое беше повредено во синоќешната сообраќајна несреќа на автопатот Велес – Скопје, на Клиниката за детска хирургија му е извршена хируршка интервенција на раката, а не ампутација, информираа од таа јавна здравствена установа.

По извршената интервенција врз раката на детето кое имало скршеница на надлактица, му е поставен надворешен фиксатор и тоа е во добра општа состојба.

Според досегашните информации од надлежните, една жена загина, а 27 се повредени во сообраќајната несреќа во која туристички автобус со македонски таблички излета од коловозот на автопатот Велес – Скопје.

Основното јавно обвинителство во Велес и МВР денеска соопштија дека работи на утврдување на причините за несреќата. По наредба на јавниот обвинител, од возачот на автобусот е земен примерок на крв за анализа, а започнато е и прибирање на трагите пронајдени на самото место место.

Повеќе детали за повредените од сообраќајната несреќа ќе соопштат министерот за здравство Арбен Таравари и директорите на Ургентниот центар и Клиниката по хируршки болести „Св. Наум Охридски“ во изјава за медиумите закажана за 13 часот пред Ургентниот центар во комплексот клиники.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.