Десет знаци дека не пиете доволно вода!

1. Усните ви се суви

Најочигледен знак преку кој се манифестира жедта се сувите усни и јазикот , но ако тоа веќе се случува имајте на ум дека вашиот организам веќе е дехидриран.


2. Кожата ви е исушена

Кожата е најголемиот орган во телото и на неа потребно и е многу вода за да остане во добра и хидрирана форма, а сувата кожа е еден од првите знаци на дехидрација.


3. Очите ви се суви

Недостатокот на вода во организмот се манифестира и преку очите, кои стануваат црвени и надразнети.


4. Ве болат зглобовите

Рскавицата и дисковите содржат дури 80% вода, а за да го одржат овој процент имаат голема потреба од вода, па ако сте дехидрирани ќе се појави и болка во зглобовите.


5. Намалена мускулна маса

Мускулите исто така содржат голема количина на вода, па намалената количина на вода во организмот автоматски предизвикува и намалување на мускулите.


6. Се чувствувате уморно

Заморот и летаргијата се дополнителни симптоми на недостаток на вода во телото.


7. Силни напади на глад

Дехидрираноста го мами мозокот и до него пристигнуваат сигнали дека организмот е гладен, а всушност станува збор за жед.


8. Мачнини во стомакот

Ждригавицата е прв знак дека имате киселини во желудникот како последица од недостатокот на вода во организмот.


9. Намалена потреба за уринирање

Ако одите во тоалет помалку од 4 до 7 пати дневно, тоа е јасен знак дека не внесувате доволна количина на вода во организмот.


10. Пребрзо стареење

Недостатокот на вода е видлив и на вашето лице, а бидејќи кожата станува сува многу бргу се појавуваат и брчки на лицето.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.