Денеска и утре жолта фаза во Македонија!

Македонија денеска и утре ќе биде зафатена со температури од жолта (алертна) фаза. Температурата денеска ќе достигне до 36 степени, а утре до 37 степени.

За таа цел, Министерството за здравство апелира до граѓаните за посебно внимавање за своето здравје, особено поради температурните осцилации во изминатиот период.

Од Министерството за здравство особено порачуваат дека е потребно да се избегнува директна сончева изложеност, како и почитување на општите мерки за заштита на здравјето.

Топло време ќе се задржи и во понеделник и вторник, кога температурата ќе се движи до 36, односно до 34 степени. Од среда ќе има пад на темпратурата и максималната ќе достигне до 29, а во четврток до 25 степени.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.