Дали знаете колку е лековита смоквата?

Библиското овошје смоквата, освен што е вкусна и хранлива, поседува и различни лековити својства.

Содржи вистинска ризница на корисни состојки, кои целно се активираат завидно од видот на здравствените проблеми. Ако ве мачи опстипација, односно затвор, смелете 500 грама смокви и замесете ги со 5 грама брашно.

Од тестото потоа правете штангли, чувајте ги во фрижидер свиткани во фолија и секое утро на празен желудник изедете парче со големина на лешник.

За лекување на жул и други несакани кожни израстоци користете свеж сок од смоква.

Смоквата прво отворете ја и од внатрешната страна навечер ставете ја на критичното место, завиткајте ја со завој и оставете да преноќи. Наутро смоквата фрлете ја, а нозете потопете ги во топла вода.

По еден час држење во вода од стопалата лесно се отстранува жулот, а ако се работи за потврдокорни „примероци”, третманот повторете го четири до пет пати.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.