Дали треба да појадувате банана?

Ако често ви се случува да немате време за појадок, па јадете една банана, иако сите знаеме колку е таа здрава, сепак правите голема грешка.

Нутриционистите советуваат дека бананата не е совршена опција за појадок, иако многу здраво и вкусно овошје. Тие имаат во себе 25 отсто шеќер, а тоа не е добро за празниот желудник.

Иако бананите на почеток ќе ви ја убијат гладта, потоа ќе бидете само погладни и поуморни.

Затоа, јадете житарки, или непто што огорува маснотии рано наутро.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.