Дали сте еден од оние кои имаат проблем со спиењето? Овој трик ќе ви помогне!

280

Припадниците на американската војска користат едноставен трик кој им помага полесно да заспијат, дури и во најтешките услови.

Опишана во книгата “Релаксирај се и победи: Шампионски перформанс“, тајната на лесното заспивање првпат е направена од старешините во воените редови, кои требало да им обезбедат на нивните војници мирен сон пред напорниот ден, колку да се лоши условите надвор.

Релаксирајте ги мускулите на вашето лице, вклучувајќи го јазикот, вилицата и мускулите околу очите. Спуштете ги рамената најниско што можете и истегнете ги рацете по цела должина на телото. Додека издишувате за да ги опуштите градите, полека олабавете ги нозете, почнувајќи од бутовите па надолу.

Оставете да поминат околу десетина секунди во кои ќе се опуштите, релаксирајте го мозокот и потоа помислете на една од овие три слики:

1. лежите во кану во мирно езеро, небото е светло сино и мирно а вие уживате во пловењето. 2. лежите во лежалка која е ставена во целосно затемнета соба. 3. замислете се како кажувате „не мисли, не мисли, не мисли“ континуирано во рок од десетина, можеби дваесет секунди

Техниката работи кај 96% од луѓето кои ја практикуваат повеќе од еден месец. Не заборавајте дека оваа техника треба да ја повторувате почесто, дури и во моментите кога немате проблем со заспивање.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.