Дали сакате мазна, сјајна и свиленкаста кожа?

Оризовата маска е богата со витаминот Б, кои го стимулира растот и регенерацијата на клетките, го забавува стареењето и го подобрува збогатувањето на кожата.

За да останете со беспрекорна кожа и да го одложите нејзиното стареење, правете ја оваа маска со ориз барем еднаш неделно.

Кожата навистина станува мазна, свиленкаста и сјајна.

Состојки:

2-3 лажици ориз

1 лажица млеко

1 лажица мед

Начин на приготвување:

Сварете 2-3 лажици ориз на умерен оган. Исцедете го, но не ја фрлајте течноста. Исплакнете го сварениот ориз со ладна вода и додадете 1 лажица топло млеко. Мешајте додека не добиете мазна смеса и додадете 1 лажица мед. Нанесете ја маската на исчистено лице и врат. Оставете 30 минути, а потоа исплакнете се со оризовата вода.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.