Дали сакате да спиете како бебе?

Некои растенија се препорачуваат за спалната соба, бидејќи помагаат на квалитетниот и долг сон. Видете кои:

Лаванда

Мирисот на ова растение го намалува стресот и помага на сонот, Научниците докажале дека дури и бебињата се “немоќни” кон “опојната” акција.

Јасмин

Јасминот исто има смирувачко дејство и носи многу позитивна енергија.

Сансевиерија

Или нарекувано уште “свекрвин јазик”. Ова растение е лесно за одгледување, а најубавото е дека ја голта негативната енергија. Долгите  листови се како “антени”, кои ја впиваат сето негативно во воздух и помагаат за постигнување на една мирна и креативна енергија.

Хлорофитум

Според ботаничарите ова растение го прочистува воздухот, особено од штетните хемиски честички кои може да предизвикаат рак. Тоа ги презема и непријатните миризби и помага на добриот сон.

Алое Вера

Многумина слушнале за лековитите својства на алое вера, но малкумина знаат дека таа произведува кислород во текот на ноќта, што ја прави помошник во спалната соба за квалитетен и долготраен одмор.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.