Дали постојано сте гладни?

3 причини за зголемен апетит

Дали постојано јадете? Ти се чувствуваш гладен и мислиш што да јадеш. Јадете нешто, но наскоро после тоа, повторно сте гладен. Вие не сте сами. Многу луѓе страдаат од овој проблем со прекумерна тежина. Што предизвикува континуиран глад? Зошто сеуште јадеш нешто?


Лоша храна

Ова е, можеби, најштетна навика. Несвесното јадете нешто штетно и кое е спакувано катастрофално. Оваа навика прави постојано да се чувствувате гладни.

Лош секојдневен режим

Се смета дека здрава исхрана има 5 оброци дневно: појадок, ручек и вечера со 2 лесни закуски. Основното правило е дека тие треба да бидат во мали делови и во редовни интервали за одржување на нивото на енергија и шеќер во крвта

Јадете погрешни масти

Доколку конзумирате масти во форма на сендвичи, ќофтиња, помфрит, ќе почувствувате чест глад во текот на денот. Ако сепак ги замените со корисни масти како ореви, маслиновото масло, рибата, авокадото, семките, нема да ги имате овие проблеми.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.