Дали омикрон сојот најавува крај на пандемијата: Д-р Шеклер открива што нѐ очекува во следните две недели – ова е најголемата опасност

57

Д-р Миланко Шеклер зборува за омикрон и што можеме да очекуваме.

На програма во живо на ТВ Прва, д-р Шеклер каде го коментираше однесувањето на луѓето и почитувањето на мерките во овие празнични денови и објасни што можеме да очекуваме од присуството на новата мутација на короната – омикрон.

За концертите и бројните прослави кои деновиве се одржуваат, д-р Шеклер вели:

„Не би коментирал, доволно кажав. Но, би сакал да дадам совет кога бројот на новозаразени ќе се зголеми за неколку дена или недели. Не се прашувајте зошто овие бројки доаѓаат од тоа“, вирологот е остар и додава дека што се однесува до него би сакал следната недела бројот на новозаразени да биде нула, но тоа е тешко веројатно.

Д-р Миланко вели дека делта сојот е поопасен од омикронот.

„Делта е далеку поопасна, ќе направи проблем, а омикрон ќе преземе сè поголем број случаи. Секаде во светот велат дека омикрон презел и е доминантен, но тоа би било чудно. Најновите бројки покажуваат дека бројот на нови инфекции со омикрон опаѓа. Сега е околу половина. Мислам дека делтата сè уште преовладува, немам докази, но претпоставувам дека е така“, вели д-р Шеклер.

Текстот продолжува на Женскимагазин.мк

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.