Дали навистина има лек против мамурлук?

Тешка храна и многу вода нема да помогнат по големите пијанства да се излечи мамурлакот следното утро, покажуваат холандските истражувања, јави Би-Би-Си.

Наместо тоа, се заклучува во студијата, единствен начин да се делува на мамурлакот е помалку да се пие.

Научниците на примерок од 800 студенти истражуваа како се одвива борбата со мамурлакот. Дел од студентите јаделе храна по алкохолот, вклучувајќи и тешка храна и обилен појадок со надеж дека ќе ги избегнат посталкохолните главоболки и вртоглавицата. Со иста цел дел од нив пиеле вода и пред одење во кревет и по станувањето. Ни една од групите немале поголеми разлики во тежината на главоболките.

– Водата ќе помогне да ја задоволи жедта, но нема ја излечи мачнината и главоболките, вели професор Јорис Верстер од универзитетот во Утрехт.

Поранешните истражувања утврдија дека четвртина од оние кои пиеле тврдат дека никогаш не страдале од мамурлак. Холандските научници тврдат дека тоа е затоа што „пијат премалку за мамурлакот да се развие“. По нивните истражувања, меѓу студентите кои „навистина добро“ се напиле немало имуни на мамурлакот.

– Работата е многу едноставна, изјави Верстер. – Колку повеќе пиете, поголема е веројатноста за мамурлак.

Дел од проблемите со мамурлакот лежи во тоа што научниците не знаат што точно го предизвикува.

– Истражувањата покажаа дека тоа не е само дехидрација. Знаеме дека имунолошкиот состав е некако поврзан, но додека не бидеме сигурни што го предизвикува, мала е веројатноста дека ќе го пронајдеме лекот, рече Верстер.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.